• Sağlıklı Beslenme
  • 26 Nisan, 2021

Sağlıklı Kilo Nasıl Verilir?

  • 0
  • 9543
  • 0
  • 0

Sağlıklı beslenme vücut sağlığının ve formunun korunmasına yardımcı olur. Bütün yaş gruplarındaki bireylerin sağlıklı ve dengeli beslenmesi; bağışıklık sistemini artıran ve vücudu hastalıklara karşı koruyan önemli bir adımdır. Vücudun gün içerisinde gerekli besinleri alarak daha dinç ve sağlıklı hale gelmesi mümkündür. Metabolizmayı hızlandıran sağlıklı besinler tüketerek hem daha sağlıklı olmak hem de forma girmek mümkündür.

Vücudun forma girmesi ve dinç olması açısından sağlıklı beslenme oldukça önemlidir. Beslenme alışkanlığınızı biraz değiştirerek çok daha sağlıklı bir hayata sahip olabilir ve kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Sağlıklı besin önerileri olan diyet programları ve fiziksel aktivite ile kısa sürece kalıcı şekilde kilo vermek mümkündür.

Evde Sağlıklı Beslenerek Nasıl Kilo Verilir?

Evde kendi kendinize birkaç adımda uygulayabileceğiniz beslenme programına sadık kalarak kalıcı kilo vermek mümkündür. Dengeli beslenmenin kalıcı kilo kaybı, gün içerisinde yakılan kaloriyi artırma ve vücuda bağışıklık kazandırma gibi sonuçları sağlıklı kilo verme sürecinize yardımcı olur. Evde beslenme ve diyet uzmanı ile görüşerek veya kendi başınıza kilo verebilirsiniz. Siz de kilo nasıl verilir diyorsanız evde kilo vermek için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

1. Şekeri, Unu, Tuzu Azaltın

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için tükettiğiniz şekeri, unu ve tuzu azaltmanız hatta mümkünse tamamen hayatınızdan çıkarmanız gerekir. Fazla kilolar hepimizin sosyal hayatta daha çekingen olmamıza neden olur. Kilo almaya yarayan un, tuz ve şeker fazla tüketildiğinde vücuda oldukça zararlı olan besinlerdir. Şekeri, unu ve tuzu hayatınızdan çıkararak vücudunuzda kısa sürede değişlik hissedebilirsiniz.

2. Taze Meyve Ve Sebze Tüketin

Evde diyet yapmanın önemli adımlarından biri de beslenme programınıza taze meyve ve mevsim sebzelerini eklemektir. Özellikle tatlı ihtiyacınızı karşılamak için ara öğünde şekerli tatlılar yerine taze meyveleri tercih edebilirsiniz. Mevsimlik sebzeleri ve meyveleri menünüze dahil etmeniz sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olacaktır. Taze meyveleri ve zeytinyağlı sebze yemekleri tüketmek sağlıklı kilo vermek açısından hayatınızda fark yaratacaktır.

3. Sağlıklı Yağ Ve Protein Tüketin

Sağlıklı beslenerek kalıcı kilo verme adımlarından bir diğeri de karbonhidrat yerine protein değeri yüksek olan besinleri tüketmektir. Besinlerinizin karbonhidrat ağırlıklı olmamasına dikkat edin. Protein değeri yüksek olan et ve süt ürünlerini tüketin. Sağlıksız ve zor sindirilen hayvansal yağlar yerine zeytinyağı gibi sağlıklı bitkisel yağları kullanarak öğünlerinizi hazırlayın.

4. Geç Saatte Yemek Yemeyin

Kilo almamak ve formunuzu korumak için belirli bir saat sonrasında herhangi bir şey yemeyin. Özellikle akşam 20:00 21:00 saatleri sonrasında yenilen yemekler mide tarafından sindirilemez ve direkt olarak yağa çevrilerek depolanır. Bu da kilo alımına sebep olur. Sağlığı bozan ve kilo aldıran bu kötü alışkanlıkları bırakarak kilo verebilirsiniz ve istediğiniz fit vücuda kısa sürede kalıcı olarak ulaşabilirsiniz.

5. Bol Su İçin

Kilo nasıl veririm diyorsanız uygulamanız gereken en önemli adım gün içerisinde bolca su içmektir. Her bireyin gün içinde en az 2.5 - 3 litre su içmesi metabolizmayı hızlandırır ve vücudu daha sağlıklı bir hale getirir. Bol su içmek vücuttaki zararlı besinlerin ve atıkların çok daha hızlı bir şekilde vücuttan atılmasını sağladığından sağlıklı zayıflama konusunda oldukça önemli bir yere sahiptir. Bol su içmek metabolizmayı hızlandıracağından kısa sürede kilo verilmesine de yardımcı olur. Bol su içmeyi bir alışkanlık haline getirin.

Sağlıklı Kilo Vermek İçin Öneriler

Yukarıdaki adımlar dışında evde uygulayabileceğiniz bir takım yöntemler de kalıcı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olur.

- Bunun için gün içerisindeki fiziksel aktivitenizi artırabilirsiniz. Mesela evinize asansör kullanarak çıkıyorsanız bunun yerine merdivenden çıkmaya başlayabilirsiniz. Bunun dışında yakın mesafeli uzaklıklara toplu taşıma veya herhangi bir araç ile değil de yürüyerek gidebilirsiniz.

- Yemeklerinizi daha yavaş bir hızda yerseniz çok daha çabuk doyarsınız ve mideye yediğiniz besinleri sindirmesi için zaman tanımış olursunuz. Bu sayede yediğiniz besinler çok daha hızlı bir şekilde sindirilir.

- Gün içerisinde aşırıya kaçmadan kahve veya çay tüketirseniz metabolizma hızınızı belirli bir oranda artırmış olursunuz. Yemeklerden sonra içilen bir fincan türk kahvesi yenilen besinlerin sindirilmesini sağlar ve kilo almanızın önüne geçer.

Bir Yorum Yazın