Gram Altın

Alış: 2225.2903

Satış: 2225.8003

Çeyrek Altın

Alış: 3605.8903

Satış: 3667.4003

  • Düğün Hizmetleri
  • 06 Ocak, 2020

Nikah Öncesinde Bilmeniz Gerekenler!

  • 0
  • 6385
  • 0
  • 0

Nikah Öncesinde Bilmeniz Gerekenler!

Nikah elbisesi seçimi de en az gelinlik kadar önemlidir. Seçimi etkileyen en önemli faktörlerden birisi fotoğraf için çekim yapılıp yapılmayacağıdır. Diğer faktör ise düğünün yapılıp yapılmaması. Bu iki etken dolaylı yoldan birbirlerine bağlıdır. Eğer nikahtan sonra sadece fotoğraf çekimi yapılacaksa ve düğün yapılmayacaksa daha gösterişli kabarık tercih edilmelidir. Eğer ilk önce nikah ardından da başka tarihte düğün yapılacaksa sade ve yalın olmalıdır. Düğün yapılacağı takdirde sade bir elbise seçimi yapılırsa nikaha gelen misafirlerin de beğenisini alacaktır.

Nikah İçin Elbise Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu aşama çok daha önemlidir. Elbise seçiminin rengi özel bir gün olduğu için beyaz renk seçilmelidir. Elbette bugün için hazırlık yapan insanlar bunun kararını verebilir. Çoğu insan renk tercihini beyazdan yana kullanıyor. Son yılların nikah töreni için seçilen elbiseler genellikle beyaz ve krem renklerinin tonlamaları kullanılıyor. İnsanların nikah törenin de beyaz renk kullanmasının asıl sebebi saflığı yansıttığı içindir. Hazır giyim olarak tercih edilecekse nikah elbisesi çevresin de herhangi bir defo olmadığına dikkat edilmedir. Defo varsa kesinlikle satın alınmamalıdır.

Nikah Günü İçin Hazırlıklar

Nikah kalabalık bir alanda yapılacaksa ve düğün yapılmayacaksa hazırlıklar ona göre devam etmelidir. Örneğin nikah için elbise seçerken daha gelinliğe yakın tarz seçilmelidir. Randevu alınan kuaför de nikah saçı kesinlikle yaptırılmalıdır. Saç yaptırmak törenin özel olduğunu ortaya çıkartmak amacıyla yapılması gerekir. Elbise modeli dışın da önemli olan diğer nokta ise düğün yapılmayacaksa nikahta verilecek aksesuarlardır. Aksesuarlar nikaha gelen misafirlere verilir. Bunlar çeşitli nikah şekeri ve nikah hediyelikleri olmalıdır. Gelen misafir sayısına yetecek kadar hazırlanması gerekir.

En İyi Ürünler Nasıl Seçilir?

Bugünden sonra düğün yapılmayacaksa sadece nikah günü için bile düzenin kesinlikle kusursuz işlemesi fazlasıyla önemlidir. Görünümün ne kadar önemli olduğu nikah yapılanlardan sürekli duyulan cümlelerdir. Nikah elbiselerini seçerken en ucuz nikah elbiseleri ve en güzel nikah elbiseleri seçmek gerekir. Daha doğrusu nikah kıyafeti seçilirken asıl dikkat edilmesi gereken noktalardan biri ise bütçeyi aşıp aşmamasıdır. Nikah işlemi tamamlandıktan sonra özenle seçilen ürünler hızlı şekilde dağıtılmalıdır. Asıl sebebi ise nikah salonu başkaları tarafından da kullanılacak olmasıdır.

Unutulmaması Gereken Önemli Nokta Çiçek

Pek çok aşamadan bahsedilmişti elbette ama asıl unutulmaması gereken en önemli kısımlardan biridir bu. Bazı insanlar tercih ederken nikah çiçeği kullanmayı bazı insanlar tercih etmez. Aslında Bu göz önünden kaçırılmaması gereken bir detaydır. Sebebi ise nikah işlemi tamamlandıktan sonra çiçek atma olayının gerçekleştirilmesidir. Çiçek seçilirken de en az beyaz nikah elbisesi seçmiş kadar dikkat edilmelidir. İkisi bir birine uyum sağlamalı bir birinden ayrı olmamalıdır. Mevsimlere göre çiçek seçimi yapılırken renklere göre de yapılır. İstenilirse canlı veya cansız şeklinde seçenekler tercih edilir.

Nikah Törenin de Yapılması Gerekenler

Bütün hazırlık işlemleri tamamlandığın da nikah masasına oturulur. Nikah memuru konuşma yapar ve gelin ve damada karı koca olarak kabul edip etmediğini sorar. Olumlu evet yanıtını aldıktan sonra şahitlere döner ve onlara da şahitlik yapıp yapmadıklarını sorar. Şahitler de bu soruya olumlu yanıt verdikten sonra imzalar atılır nikah kıyılır. Damat imza attığı sırada adetlere göre gelin ayağına basar. Adetin anlamı ise her zaman kadının sözü geçer demektir. Bazı durumlarda ise ayağa basmayı gerçekleştiren erkek tarafı da olabiliyor. Diğer anlamı da kişinin yuvayı terk etmemesi amacıyla basılır.

Düğün Yoksa Alternatif Olarak Yapılacaklar

Taraflar kendi aralarında düğünün yapılmayacağına karar vermişlerse eğer alternatif olarak farklı eğlenme şekilleri denenebilir. Tabi nikah kıyıldıktan hemen sonra yapılacak ilk iş şekerlerin dağıtılması ve çiçeğin atılmasıdır. Bütün bunlar gerçekleştirildikten sonra ufak çaplı bir eğlence yapılabilir. Yapılan bu ufak eğlence de fazla kalabalık olmayan ve nikaha davetli olan kişilerle yapılır. Ufak butik bir lokanta da yemek yenilebilir. Tüm bunların dışın da ise eğlencenin dozunu biraz daha arttırmak isteyenlerse lunaparka bile gidebilirler. Eğlence yapılmak istenince her yerde yapılır. Maksat insanların sevdikleriyle bir ara da olmasıdır. Bu şekilde lunaparka giderek de günün yorgunluğu atılır.

Nikah Elbisesine Alternatif Olarak Neler Seçilir?

Eğer nikah apar topar yapılıyorsa ve kıyafet hazırlamaya vakit kalmamıştır. Kalan vakitleri ise dolabın da beyaz abiye elbise mevcutsa bunu giyerek değerlendirebilir. Bunu bulmak bile zorsa ufak bir buket çiçekle bile nikaha gidilebilir. Maksat gönüllerin bir olmasıdır. Bu kadar nikah elbiseleri anlatılırken atlanmaması gereken önemli bir nokta ise vücut tipleridir. Elbisenin vücut kusurlarını belli etmemesi için gelinlerin vücut tiplerine dikkat etmesi gerekir. Dikkat edildiği takdire de hoş ve kusursuz görünüm sahibi olunur. Aşamalar gerçekleşirken karar vermekte zorlanmamalı aksi daha çabuk kafa karışabilir.

Nikahta Ayakkabı Seçimi

Eğer gelinlik giyilecekse nasıl seçileceği açıkça ortadadır. Kimi gelin gelinlik altına düz tabanlı ayakkabı tercih ederken bazılarıysa topuklu tercih eder. Fakat gelinlik yerine yine gelinlikle aynı renk olan elbise seçilmişse spor ayakkabı bile giyilebilir. Önemli olan bu aşamada insanların ne istedikleri ve kendilerini nasıl konforlu hissiyat sağlayacağıdır. Tabi gelin klasik model ayakkabı tercih edebiliyorsa erkekler de klasik model tercih etmeli. Spor tarz ayakkabı seçiliyorsa yine iki tarafın spor tarzını benimsemiş ayakkabılar giymesi gerekir.

Damatları da Atlamamak Gerekir

Bu kadar çok nikah kıyafetlerinden bahsedilirken tek gelin odaklı olmamak gerekir. Erkeklerin de bu tarz tavsiyelere ihtiyaçları vardır. Mesela damatlık seçimi gibi siz erkekler daha jilet gibi görünmek istiyorsa siyah damatlık tercih edebilirsiniz. Bunun dışında farklılık ortaya konmak isteniyorsa damatlar da farklı renkte damatlık tercih edebilir. Örneğin bordo bir damatlık erkeği daha sıcak gösterecektir. Eğer damatlık renkli seçilecekse gelinin nikah çiçeğiyle aynı tonlar da olabilir. Eğer damatlık yerine takım elbise kullanılması gerekiyorsa gelinin tercihine uygun sportif tarz da seçilebilir.

Damat Yakasına Ne takar?

Kıyılacak nikah gelinlik ve damatlıkla yapılacaksa. Gelinin çiçek buketin iç kısmında bulunan çiçeklerden de yakasına takabilir. Bu yakaya takılacak ufak çiçekler elbette elde tutulması için hazırlanan yerde hazırlanmalıdır. Böylece gelin ve damat arasında bulunan bütünlükte bozulmamış olunur. Eğer elbise ve takım elbise giyilecekse kravat ve mendil bu sefer de aynı renk olmalıdır. Uyum bu aşamada bile bozulmak istenmiyorsa gelin beyaz renk elbise yerine kravatla aynı renk giyinebilir. Aynı renk kıyafetleri de giydikleri için bir ekip gibi gözükme imkanı sağlayacaklardır.

Psikolojik Olarak Nikah Sürecine Hazırlık Nasıl Olmalıdır?

Taraflar anlaşıp bu yola adım attıkların da hazırlık aşamalarında ufak tefek krizler çıkabilir. Önemli olan bu krizlerin nasıl atlatılması gerektiğidir. Öncelikli olarak büyük taraflar arası gerginlik çıkmışsa sakinleştirme taktiği uygulanmalıdır. Tüm bunların dışın da gelin ve damat arasın da gerginlik oluştuysa arkadaşların bunu uygulaması gerekir. Bu süreci geçirirken tarafların bol bol sakinleştirici etkiye sahip çayları da tüketmesi önerilebilir. Ufak tefek sorunlar asla güzel büyünün bozulmasına engel olmamalıdır. Bu güzel büyü için sakinliğin korunması fazlasıyla önemlidir.

Bir Yorum Yazın