Gram Altın

Alış: 2225.2903

Satış: 2225.8003

Çeyrek Altın

Alış: 3605.8903

Satış: 3667.4003

  • Düğün Hizmetleri
  • 02 Aralık, 2022

Oscarlık Bir Düğün

  • 0
  • 1022
  • 0
  • 0

En iyiye verilen Oscar ödülü neden bizim düğünümüz için de geçerli olmasın? Sanatçının ödülü heykel, düğünün ödülü ise güzel anılar, unutulmayan sahnelerin belgelendiği fotoğraflar, görüntüler ve geçirilen keyifli saatler. Söz, nişan ve düğünümüz tıpkı masallardaki gibi kırk gün kırk gece sürmese de en az onlar kadar ilginç ve hikayesi olan bir gün neden olmasın? Bir engel mi var? Bizce yok. Basit birkaç dokunuşla, dikkat edilecek bazı ayrıntılarla, belki alınacak profesyonel bir yardımla Oscarlık bir düğün yolunda biz de adım adım ilerleyebiliriz. Nişanla ve düğüne dair bu yolculukta yaratacağınız farklılıklar gişe rekorları kırabilir.

- Evde Nişan Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günün güzelliğini elbette mekân da etkiler ama asıl oğlanla kızın hikayesini düğün sahipleri olarak biz yazarız. Yani nerede yaparsak yapalım önemli olan anlatılacak özelliğe sahip bir organizasyon planlamak.

Eğer nişanımızı evde, aile, yakın dostlar arasında yapacaksak öncelikle evin büyüklüğüne göre davetli sayısını sınırlamakta yarar var. Sonrasında ise hazırlanacak küçük ikramlıklar, pasta, nişan masası, nişan tepsisi gibi ayrıntıları planlamaya başlayabiliriz. Bunları kendimiz evde hazırlayacağımız gibi bütçemiz uygunsa ve telaş yaşamak istemiyorsak bir organizasyon şirketinden de yardım alabiliriz.

- Nişan Adetleri

En bilinen nişan adetlerinden biri nişanı kız tarafının yapmasıdır. Yani nişan yerinin tutulmasından nişanda yapılacak ikramlara kadar tüm masrafları kız tarafı üstlenir. Ancak kızın nişan giysi ve aksesuarları erkek tarafı tarafından alınır. Yüzükleri ise karşılıklı almak gelenektendir, yani damadın yüzüğünü gelin, gelinin yüzüğünü damat alır.

Nişan adetlerinin bazen bölgelere, illere göre değiştiğini de hatırlayalım. Bu yüzden nişan yapmaya karar verildiğinde iki taraf da daha sonra sorun yaşanmaması için adetleri konusunda karşı tarafı bilgilendirmeli.

Eskisi kadar yaygın olmasa da nişan bohçası da nişan adetlerinden biri. Kız ve oğlan evi karşılıklı olarak birbirlerinin evine nişan bohçası götürürler. Bohçalarda hem gelin ve damat için bazı giyim eşyaları hem de aile üyeleri için küçük hediyeler yer alır. Bohça getirilmesi sırasında küçük ikramlar dışında eğlence de yapılır.

- Konsept Nişan Masaları

Eskiden detayları üzerinde çok da düşünülmeyen nişan masaları günümüzde nişanın yapılacağı mekân, çiftlerin zevkleri, nişan giysileri gibi ayrıntılara göre gösterişli, sevimli bir hale getiriliyor.

Kırda, açık alanda yapılacak bir nişanda doğaya ait elemanlara masada yer verilirken lüks bir otelde daha modern, gösterişli detaylar yer alabiliyor. Doğal ya da yapma, çiçekler önemli masa süslenmesinde. Çiçeklere eşlik eden mum, küçük parlak taşlar, boncuklar, yaprak ve ağaç dalı gibi doğa elemanları oldukça hoş bir görüntü ortaya çıkaracaktır. Bu konuda yapılacak iyi bir araştırmayla sosyal medyada örnek alınacak pek çok model bulmak mümkün.

- Nişan Fotoğrafları

Salonda ya da evde, dış mekanlarda yapılan çekimlerle düğün öncesi hikâyeyi başlatabilirsiniz. Nişan fotoğraf çekimleri yalnızca o güne dair en güzel anları yakalamak için değil, daha sonra oluşturulacak düğün hikayesi için de oldukça önemlidir. O yüzden evlilik töreni için gösterilen özeni nişan fotoğraflarında da göstermek gerekir.

- Düğün Hikayesi Fikirleri

Düğün gününe ait en özel pozların, görüntülerin yer aldığı bölümler, söz ya da nişan merasiminde çekilen fotoğraflarla birlikte çiftlerin bebeklik, çocukluk dönemlerine ait fotoğrafları buluşturularak çiftlerin hikayesi oluşturulabilir. Bu fotoğraflara aileler, yakın akraba ve arkadaşların da genç çiftlerle ilgili görüşleri, anıları eşlik edebilir. Farklı mekân ve zamanlarda çekilen fotoğraflara video görüntülerinin de eşlik etmesi belgesel, film tadında bir hikâye ortaya çıkarabilir.

Geçmişe ait yeterli görüntü yoksa, düğün hazırlıkları, düğün günü sabahtan başlayan tatlı telaş anları, kuaför, fotoğrafçı çekimleri, ailelerin hazırlıkları gibi görüntülerle de bir düğün hikayesi oluşturmak mümkün. Genç çiftlerin farklı mekanlardaki görüntüleri, doğa görüntülerinin, denizin eşlik ettiği yürüyüşler, sohbetler, romantik pozlar da düğün hikayesini zenginleştirecektir. Dış mekanlarda başlayan çekimler düğün mekanındakilerle tamamlanarak düğün hikayesinin hazırlıklarına başlanabilir. Fonda görüntülere eşlik edecek müzik, genç çiftin ilk dans açılış müziği ya da sevdikleri ortak bir şarkı olabilir. Yine düğün sonrası balayına gidilecekse ailelerle, dostlarla vedalaşma sahneleri, balayı sonrası ailelerle ilk buluşmalar da yer alabilir bu hikâyede.

Hikâyenin gerçekliğini yakalamak için özel anların doğal bir şekilde yakalanmasına dikkat etmek gerekiyor. Bu yüzden düğün hikayesi için iyi bir araştırma yapılarak video firmaları belirlenmeli ve çekimleri yapacak fotoğrafçı ya da fotoğrafçılar, kameramanlar iyi seçilmeli. Düğün fotoğraf fiyatı yüksek olacak diye sıradan bir iş çıkartacak kişilerle çalışmanın sonradan sizi üzmemesi için bir kez daha düşünün ve fotoğrafçı seçimine özen gösterin deriz. Sanatsal bakış açısına sahip ve işinin ehli bir, hatta ayrıntıları kaçırmamak için iki fotoğrafçı, iki kameraman, başrollerinde esas kız ve esas oğlanın olduğu oscarlık bir düğün hikayesi çekip kurgulayabilir. Söz, nişan, düğün fotoğrafları, görüntüleriyle oluşturulan filmde anlatılan ömür boyu sürmesi dilenen bir love story olmalıdır aslında.

Bir Yorum Yazın