• Sağlıklı Beslenme
  • 12 Nisan, 2023

Yeni Trend Patates Sütü Nedir?

  • 0
  • 507
  • 0
  • 0

Yeni Trend Patates Sütü Nedir?

Çocukluk yıllarımızın vazgeçilmez besinlerinin başında gelir patates. Kızartmasını sevmeyen çocuk yoktur sanırız. Ancak yaş ilerledikçe çok sevmemize ve her yemeği lezzetli olmasına rağmen patates tüketimimizi azaltma yoluna gideriz. Özellikle de içerdiği karbonhidrat nedeniyle kilo almak istemeyenler, şeker hastası olanlar istemeyerek de olsa patatesle arasına mesafe koyarak, hepten vazgeçmek mümkün olmasa da daha az tüketmeye özen gösterir. Ama kabul etmek gerekir ki patatesle aramıza mesafe de koysak sofralarımızda yeri hep vardır. Kızartmadan fırınlamaya, salatadan yemeğe, püreye, böreğe, köfteye kadar pek çok lezzeti var herkesin sevdiği.

Marifetli besin patates artık bambaşka bir özelliğiyle de sofralarımızda yer almaya başladı. Son yılların trendlerinden biri de patates sütü. Yanlış okumadınız, patates sütü. Soya, badem, kaju, kinoa, yulaf, hindistancevizi gibi bitkisel ürünlerden elde edilen sütlere bir de patates sütü eklendi. Geçen yılın yiyecek trendlerinden olan patates sütü 2023 yılında da trend olmayı sürdürüyor.

Bitkisel sütler son yılların öne çıkan besinlerinden. Özellikle laktoz intoleransı olanların, süt alerjisi bulunanların yanı sıra vegan beslenenlerin de tercih ettiği bitkisel sütler, doğa dostu özellikleriyle de biliniyor. Çevreye hayvansal sütlere göre daha az zarar veren bitkisel sütler, laktoz barındırmadığı için mide, bağırsak sorunları yaşayanların da tercih ettiği sütler arasında bulunuyor.

Diğer bitki sütlerinin de sahip olduğu bu yararlarının yanında patates sütünün elde edildiği patatesin başka avantajları da var. Patates faydaları arasında ekiminin kolay olması, pek çok yerde yetişebilmesi, az su istemesi ve sürdürülebilir tarımın başta gelen ürünlerinden biri olması de yer alıyor. Patates, düşük karbon ayak izine sahip olduğu için çevreyle dost bir ürün. Patatesten elde edilen patates sütünün de pek çok yararlı özelliği var.

Bir İsveç markası Dug tarafından piyasaya üç türü sürülen patates sütü, patates ve kolza tohumu yağının emülsiyonundan üretiliyor. Dug internet sayfasında, patates sütünün kahveye, çaya eklenebileceği, fırında ya da ocakta pişirilebileceğine dair bilgiler de yer alıyor.

Vegan tatlı tarifleri için de kullanabilir özelliğe sahip patates sütü, bu beslenme tarzını tercih edenler için protein içermesi nedeniyle avantajlı bir bitkisel süt. Vegan menü hazırlanırken süt ürünleri arasında önemli bir yere sahip olmaya başlayan patates sütü, laktoz intoleransı olanlar için de diğer bitkisel özlü sütler gibi iyi bir alternatif. Laktoz ve glüten içermediği için alerji dostu olarak da belirtilen patates sütü giderek pek çok ülkede yaygınlaşacağa benziyor.

Patates Sütü Zayıflatır mı?

2023 yılında da trend olmayı sürdüren patates sütü zayıflatır mı sorusu bu sütü tercih edenlerin yanı sıra vegan beslenip de diyet yapanların da merak ettiği bir konu. Araştırmalarda, patates sütünün doymuş yağ ve şeker bakımından düşük olduğu belirtiliyor. Antioksidan özelliği de olan bazı patates türlerinin daha düşük glisemik indeks değerlerine sahip olduğu da yine araştırma sonuçlarından biri. Düşük glisemik indeksli beslenme ise hem doyma hissini arttırdığı, daha uzun süre tok tuttuğu hem de yağların yakılmasını arttırdığı için kilo kaybına yardımcı olmakta, bu tür besinler diyetisyen listelerinde de yer almaktadır.

Patates sütünün hindistancevizi bazlı sütlere göre doymuş yağ oranı da daha düşüktür. Patatesin düşük kaloriye sahip olması, lifli yapısı da zayıflama sürecinde avantajlı olan özelliklerinin başında geliyor.

Patates Sütünün Faydaları Nelerdir?

Vegan dostu patates sütü, İsveç bilim insanlarının açıklamalarına göre süt ve yumurtada bulunan proteinle eşdeğerde bir protein içeriyor. Araştırmacılar, patatesin aynı zamanda protein sentezi ve kas onarımında önemli bir yere sahip olan lösin içerdiğini de belirtiliyorlar.

Hayvansal sütlere ya da bitkisel diğer sütlere alternatif olarak görülen patates sütü, araştırmayı yapan bilim insanlarına göre protein, vitamin, mineral, lif ve karbonhidratın mükemmel bir karışımı. Firmanın bilim insanlarının araştırmasına göre ayrıca antioksidan ve vitamin deposu.

B12, D vitamini içeren patates sütü, kalsiyum, demir gibi minerallere de sahip.

Patates sütünün elde edildiği patates, çevre açısından da oldukça yararlı bir bitki.

İnek sütüne göre yüzde yetmiş beş oranında daha az sera gazı etkisine sahip patates yetişmesinde daha az su kullanılıyor ve pek çok yerde yetişme özelliğine sahip.

Patates sütünün laktoz ve glüten içermemesi alerjik reaksiyonu olanların da güvenle tüketmesini sağlıyor.

Dug firmasının ürettiği patates sütlerinden birinde tadını kaybetmeden şeker patatesten atıldığı için şeker yer almıyor. Şeker oranının düşük olması da özellikle bazı hastalıklarda tüketimini kolaylaştırdığı için bir başka avantajı. Vegan ve vejetaryenler için önemli olan B12 vitamini içeren patates sütünün kullanımı anlaşılan o ki giderek daha da yaygınlaşacak.

Bir Yorum Yazın