• Sağlıklı Beslenme
  • 03 Mayıs, 2021

Sağlıklı Beslenerek Canlı Bir Cilt Oluşturun!

  • 0
  • 6427
  • 0
  • 0

Sağlıklı Beslenerek Canlı Bir Cilt Oluşturun!

Cilt bakımımıza ne kadar dikkat edersek edelim, sağlıklı ve ışıltılı bir cilt için beslenme çok önemlidir. Kullandığınız cilt bakım ürünleri ancak anı kurtaracak ürünlerindir. En kaliteli cilt bakım ürünleri bile maalesef sizlere uzun soluklu sağlıklı ciltler vaat edemezler. Üstelik cilt bakım ürünlerinin büyük bir kısmı yüz cilt güzelliğini sağlamak için piyasaya sürülüyor. Düzenli ve sağlıklı bir beslenmeyle bütün vücudunuzu doğal, ışıltılı ve sağlıklı bir görüntüye ulaştırabilirsiniz.

Bol Su Tüketimi

Dünyanın en ünlü modellerine güzelliklerinin sırrını sorduğunuzda bol su tüketin önerisini mutlaka duyacaksınız. Ortalama kilodaki bir yetişkinin, günlük ortalama su ihtiyacı 2 litre kadardır. Vücudunuza sürekli su girişi olduğunda cildiniz sürekli yenilenecektir. Bol su tüketimi göz altı morluklarınızı azaltacaktır. Aynı zamanda dolgun ve parlak bir görüntüye ulaşacaksınız. Su tüketimi sadece sağlıklı cilt için değil, vücudunuzla alakalı daha birçok konuda sizlere yardımcı olacaktır. Bol su tüketin!

Meyve ve Sebze Tüketimi

Cilt için faydalı besinler arasında meyve ve sebzelerden bahsetmek olmazsa olmaz! Yeşil ve turuncu sebzelerin içinde karoten adı verilen maddeler bulunur. Karotenler cildinizin güneşe karşı olan hissiyatını azaltır. Güneş cildinizin yıpranmasında en çok role sahip dış etkenlerden birisidir. Her ne kadar güneşe maruz kalmak D vitamini ihtiyacınızın büyük bir miktarını karşılasa da ciltte kırışıklıklar yaratır. Bunun bir örneği de sıcak iklimlerdeki insanların yüzlerindeki kırışıkların daha fazla olup, kuzey iklimlerdeki ülkelerdeki insanların ciltlerinde kırışıklıkların çok az bulunmasıdır.

Bunun dışında meyveler ve sebzeler; vitamin ve mineraller açısından çok zenginlerdir. Aynı zamanda antioksidan deposudur. Yani, meyve ve sebze tüketimi, yüz güzelliği için beslenme düzeni oluşturmanızda atılması gereken ilk adımlardan birisidir. Özellikle yeşil ve sarı meyve, sebze tüketimine dikkat eden insanlar, göz çevresinde bulunan kırışıklıklardan dolayı çok sorun yaşamazlar. Bu tüketimi tabii ki çeşitli tutmalısınız çünkü her besinin içinde cildinizin ihtiyacı olan farklı vitaminler ve antioksidanlar bulunur. Özellikle C vitamini açısından zengin besinler nemli ve parlak cilt sahibi olmak isteyenler için mutlaka tüketilmelidir.

Kuruyemiş Tüketimi

Kuruyemiş tüketimi olarak fındık, badem, ceviz gibi yiyecekler gösterilebilir. Aynı zamanda Omega-3 içeren bu besinleri ara öğünlerinizde bir avucu geçmeyecek şekilde tüketmelisiniz. Bu besinler yağ içerdikleri için, bir avuçtan fazlası her gün tüketildiğinde kilo problemi yaratabilir. Bu yüzden dikkatli olmalısınız. Aynı zamanda ay çiçeği çekirdeğini belirli bir oranda günlük olarak tüketebilirsiniz. İçerisinde E vitaminin bulunması cildinize sıkılık kazandırır ve güneş ışınlarına karşı hassasiyeti almada yardımcı olur.

Balık Tüketimi

Balık tüketiminin vücudumuza olan faydaları saymakla bitecek türden değil. Fakat özetlemeye çalışacağız. Cilt güzelliği için beslenme programı hazırlamak istiyorsanız, haftada en az 2 kere balık tüketmeniz gerektiğini bu programa eklemelisiniz. Hafıza güçlendirici ve protein kaynağı olması bir yana, cildinizi de birçok şeyden koruyan besin balıktır. Öncelikle balık, sedef gibi cilt hastalıklarına karşı büyük oranda koruma sağlar. Bunun dışında cildiniz UV ışınlarından büyük ölçüde korunur. İçerisinde beyin gelişimi için de çok faydalı olan Omega-3 bulunur. Omega-3 cildinizi sıkılık ve nemlilik açısından oldukça destekleyecektir. Bu yağlar sayesinde ciltte kırışıklık oluşumu önlenir ve daha nemli bir cilde sahip olursunuz.

Ispanak Tüketimi

Cildinizde pullanma, akne, sivilce problemleri yaşıyorsanız, sebeplerinden birisi A vitamini eksikliği olabilir. A vitamini sayesinde hücreleriniz daha hızlı yenilenecektir. Bu da yara, akne, sivilce problemi gibi durumlarda daha hızlı cilt onarımı sağlayacaktır. Ispanak ise A vitamini açısından çok zengin bir besindir. İçerisinde bulunan zengin A, C, ve E vitaminleri sayesinde cildiniz çok verimli beslenmiş olacaktır. Güneş ışınlarına karşı daha az hassas, daha canlı, daha parlak, ve daha pürüzsüz ciltlere ıspanak tüketimini artırarak sahip olabilirsiniz!

Yumurta Tüketimi

Yumurta genelde protein açısından çok gerekli bir besin olarak görülse de cildiniz için de çok yararlı bir besindir. Yumurtanın sarı bölümü, zengin bir D vitamini deposudur. D vitamini ise cildinizdeki hücre yenilenmesini ve gelişimini artıran bir vitamindir. Aynı zamanda cildiniz daha nemli olması için önemli bir besin kaynağıdır. Bundan ayrı olarak zaten sağlığınız için her gün en az bir yumurta tüketmeniz önerilir. Bu yüzden yumurta tüketiminizi aksatmamalısınız.

Bir Yorum Yazın