• Sağlıklı Beslenme
  • 03 Mayıs, 2021

Sonbahara Özel Beslenme Tüyoları!

  • 0
  • 5683
  • 0
  • 0

Sonbahara Özel Beslenme Tüyoları!

SONBAHARDA BESLENME NASIL OLMALI?

Dört mevsim arasında renklerin en güzel kombinlendiği mevsim olan sonbaharın romantik havasına siz de kapıldıysanız bu yazı sizi o havaya iyice sokacak ve sonbaharın büyüleyici atmosferine de siz de şahitlik edeceksiniz. Adına şarkılar şiirler yazılan bu mevsimin de kendine özel sebzeleri ve meyveleri bulunmakta ve zaten güzel olan sonbaharı daha da güzelleştirmek için ellerinden geleni yapmaktadırlar. Kışın habercisi ve mevsimlerin en güzeli olan sonbahar besinleriyle de bu mevsimi daha da güzel hale getirmekte ve adına yazılan şarkı ve şiirleri hak etmektedir. Bu kadar güzellikleri bize sunan bu mevsime şükretmek ve bu nimetlerin tadını çıkarmak gerekmektedir. hem zengin sofralar hazırlamak keyifli olacaktır hem de bu zengin sofraların tadını çıkararak bu zenginliğin kıymetin bilmek gerekmektedir. Gelelim şimdi bu mevsime özel sebze ve meyvelere.

Sonbahar Sebze ve Meyveleri

Sonbaharın kendisi gibi renkli olan sebze ve meyve çeşitleri bu ayı daha da lezzetli kılmaktadır. Öncelikle sonbahar sebzeleri üzerinden başlayacak olursak bu sebzeler arasında kereviz, yer elması, kırmızı lahana, beyaz lahana, ıspanak, pırasa, brokoli, havuç balkabağı, börülce, mısır, mantar, patlıcan, biberiye, taze fasülye gibi çok çeşitli sebzeler sonbahar sebzeleri arasındadır. Sebzeleri inceledikten sonra sonbahar meyveleri konusuna gelecek olursak: üzüm, mürdüm eriği, böğürtlen, frambuaz, elma, mandalina, armut, kuşburnu, kivi, kızılcık, hünnap, greyfurt, muşmula, kuş burnu, cennet hurması, ayva gibi çok çeşitli meyveleri sonbahar meyveleri olarak sıralandırabiliriz.

Sonbahar sebzeleri ve meyveleri bu kadar çeşitliyken onlarla çok fazla çeşitli yemekler ve atıştırmalıklar hazırlamak mümkün olmaktadır, bu yüzden sonbahar mevsiminde besinlerle ilgili yaşayacağımız en büyük problem çokça olan seçenekler arasından hangisini seçeceğimize karar vermenin zorluğu olabilir. Bu kadar çeşit içerisinden hangisini seçeceğimize karar vermek en büyük zorluğumuz olacaktır büyük ihtimalle. Peki sonbahar sofralarında hangi yemekleri görmekteyiz?

Sonbahar Sofraları

Bu güzel mevsimde sağlıklı beslenmek istiyorsanız sonbahara özel sağlıklı beslenme konusundan bahsedeceğimiz bu yazımızı dikkatle incelemenizi tavsiye ederiz. Özellikle çocuklarda sonbahar beslenmesi konusu hassas olmakla birlikte sonbaharda kilo verme konusu bazı durumlarda zorlayıcı olabilmektedir. Karnabahar yemeği, ıspanak yemeği, kapuska, yarak sarması, lahana dolması , brokoli yemeği, biber dolması, pırasa yemeği, baklagiller(kurufasülye, nohut,yeşil mercimeki, kırmızı mercimek)gibi mevsim yemekleri sonbahar yemeklerinde tercih edilebilir.

Sonbaharda ve her mevsimde sağlıklı beslenebilmenin en temel unsuru mevsime uygun olan sebze ve meyvelerle yani mevsim sebze ve meyveleriyle beslenmektir. Çocukların beslenmesi ise yetişkinlerden çok farklı olmamalı ve gene beslenirken mevsime uygun sebze ve meyvelerin tercih edilmesi esas olmalıdır. Havaların tatlı tatlı soğuduğu akşamları battaniye altında keyif yaptığımız günlere gebe olan sonbaharda özellikle egzersize önem vermek sonbaharda kilo vermek isteyenler için en önemli önceliklerden biri olmalıdır. Peki sonbaharda kilo vermek için neler yapmamız gerekmektedir?

Sonbaharda Kilo Vermek

Yavaş yavaş havaların soğuduğu ve bazal metabolizmamızın yavaşladığı bir mevsim olan sonbaharda kilo verebilmek için hem yediklerimize dikkat etmeliyiz yani sağlıklı ve mevsime uygun besinlerle beslenmeliyiz hem de bir yandan egzersizle yavaşlayan metabolizmamızı hızlandırmalı ve daha kolay ve çok yağ yakımı prensibi üzerinden hareket etmeliyiz. Bunun yanında ketojenik beslenmeye özen gösterir ve mümkün olduğu kadar az karbonhidrat tüketip vücudumuzu ketosiz evresine sokabilirsek günde yapacağımız otuz kırk dakikalık yürüyüşlerle bunu desteklersek ortada kilo vermemek için herhangi bir neden kalmayacaktır. Bunun yanı sıra yaptığımız yürüyüşlerin yanına hafif koşu antremanları ve şınav, squat gibi hafif egzersizleri eklersek sonbaharı daha sağlıklı ve fit bir şekilde karşılamamak için hiçbir neden yoktur. Yukarıda da belirttiğimiz gibi mevsim meyve ve sebzeleriyle sağlıklı yağlarda pişirilen yemekler yapmak ve bu yemekleri diyet listemize göre belirtilen miktarlarda yersek egzersizle de desteklendiğinde sonbaharda kilo vermek çok kolaylaşacaktır.

Metabolizmamızı hızlandıracağımız bu egzersizlerle beraber sonbaharda kilo vermek uzun yürüyüşler yapabileceğimiz güzel bir havayı bize sunduğu için de zor bir iş olmayacaktır mutlaka. Bize kalan en önemli görev bu nimetlerin ve avantajların kıymetini bilerek ne kadar şanlı olduğumuza şükretmek ve bunlardan maksimum faydayı sağlamak için elimizden gelen çabayı göstermektir. Bunu hem egzersiz yapmayı aksatmayarak hem de mevsimin şartlarına uygun olan meyve ve sebzeleri tüketmektir.

Bir Yorum Yazın