• Sağlıklı Beslenme
  • 03 Mayıs, 2021

Stres Düşmanı Besinler!

  • 0
  • 6487
  • 0
  • 0

Strest Düşmanı Besinler!

Neredeyse bütün hastalıkların asıl kaynağı strestir. Stres kadınlarda adet döngüsünü bile etkiler. Birçok uzman besinlerin yanı sıra düzenli bir şekilde kitap okumanın, meditasyon yapmanın, yoga yapmanın, müzik dinlemenin ve bazı kokuların strese iyi geldiğini söylemektedir. Bu aktivitelerin yanı sıra bazı besinler de stresi minimum seviyeye düşürür ve sizi rahatlatır. Sizinde stres yaptığınız bir durum varsa bu besinleri tüketerek rahatlayabilirsiniz. Ayrıca sadece besinler değil, bazı çaylarda strese çok iyi gelmektedir. Stres her ne kadar ileri boyutta farklı şeylere yol açsa da başa çıkmak o kadar da zor değildir. İleri boyutta ki stres aniden kalp krizine neden oluyor, yani ölüme kadar götürebiliyor. Psikolojik olarak stres ile başa çıkmanın en kolay yolu stres yaptığınız olaya değil, olayın çözümüne odaklanmalısınız ve bunun için bir şeyler yapmalısınız.

Stresin Başlıca Zararları

stresin kanıtlamış birçok zararı vardır. Bir önceki yazıda da dedildiği gibi ileri boyutta ki stres kalp krizine neden olabilir, yani ölüme kadar bile götürebilir. Stres ile yine kendiniz başa çıkmak zorundasınız ve sanıldığı kadar zor değil, bunun birçok yöntemi vardır. İşte, strestin başlıca zararları

Kronik hastalıklara neden olabilir

Kalp ve damar hastalıklarına sebep olur

Hızlı yaşlanmaya neden olur

Obeziteye sebep olur

Kadınlarda regl döngüsünü etkiler

Doğurganlık sorunları ortaya çıkabilir

Bu sorunlar sürekli stres ile baş başa kaldığınızda ortaya çıkar

Siyah Çikolata

bütün çikolatalar insana mutluluk verir ve gülücükler saçmasın sağlar, özellikle siyah çikolatanın vücuda mutluluk hormonu salgıladığını biliyor muydunuz? Evet, yani aslında çikolata yediğinizde bu nedenle mutlu oluyorsunuz. Çikolata insanın vücuduna mutluluk hormonu salgılıyor ve mutlu olmanızı sağlıyor. Siz de stresli iken birkaç küp siyah çikolata yiyerek stresi minimum seviyeye düşürüp mutluluk hormonu salgılamasını sağlayabilirsiniz.

Stres Düşmanı Kahve

kahvenin sinir sistemini düzenlediği ve ruh halini iyileştirdiği bilinen ve kanıtlanmış en önemli faydasıdır, stresti azaltan besinler arasında başlarda yer almaktadır. Ayrıca sadece strese değil, kalbe ve karaciğer kanserine de iyi gelmektedir. biriyle tartışmada iseniz, stres yaptığınız bir durum varsa ya da fazlasıyla heyecanlı iseniz kahve içebilirsiniz. Böylece kahve sizi rahatlatacaktır. Sadece kahvenin kendisi değil kokusu da stresi minimum seviyeye düşürür. Tabii yararları olduğu kadar fazla tüketiminin de zararları vardır. Bu nedenle günde ortalama bir fincan tüketmeniz önerilir.

Asitli Meyveler

Bir başka bilinen, kanıtlanmış olan strese iyi gelen yicekler arasında başlarda asitli meyveler gelir. Asitli meyvelerin içerisinde çilek, portakal, mandalina, üzüm, mango, kayısı ve kivi gibi meyveler streste iyi gelen meyveler kendiliğinden şeker özelliği vardır ve doğal şeker stresin baş düşmanlarından biridir. Sizin stres yapmanıza neden olan bir olay varsa asitli meyvelerden birini tüketip, stres ile başa çıkabilir ve minimum seviyeye düşürebilirsiniz.

Doğal Çaylar

yalnızca besinler değil, bazı doğal ve sıvı gıdalar da strese birebirdir. Örneğin doğal çaylar gibi, bir tartışmanın ortasında iseniz ya da stres yaptığınız bir durum varsa bir fincan doğal çaylardan birini içip, kendinizi rahatlatıp, stresi minimum seviye düşürebilirsiniz. Peki, hangi doğal çay streste daha iyi gelir.

papatya çayı

yasemin çayı

Ihlamur çayı

Adaçayı

Nane çayı

Tarçın çayı

Stresi Azaltma Yöntemleri

Bazı düzenli yapılan alışkanlıklar strese birebirdir. Stresi azaltmak için bu alışkanlıkları düzenli bir şekilde yapabilirsiniz. Böylece stresinizi minimum seviye düşer ve yaşam kaliteniz artar. Ayrıca birçok hastalığın da önüne geçmiş olursunuz. Fakat buradaki önemli nokta bu alışkanlıkları bir iki sefer değil, düzenli bir şekilde yapmaktır.

Kitap Okumak

düzenli kitap okumak, kelime dağarcığınızı arttırır, konuşmanızı güzelleştirir, olaylara bakış açınızı değiştirir, hayal gücünüzü genişletir, yalnızlık hissini azaltır, uykunuzu düzene sokar, zekanızı geliştirir, hafızanızı güçlendirir ve bunların yanı sıra strese birebirdir, birçok yapılan araştırmaya göre kitap okumak ömrü uzatır ve stresi minimum seviyeye düşürür. Sizde Günde en az 50 sayfa kitaba zaman ayırıp, stres ile başa çıkabilirsiniz.

Doğru Nefes Almak

strese iyi gelen bir başka yöntem ise doğru nefes almaktır. Diyaframdan yavaş yavaş ve hissederek nefes almak, strese birebirdir. Sizde stres anında nefesinizi kontrol ederek, stresi minimum seviyeye düşürebilirsiniz.

Stresi Arttıran Besinler

Stresi azaltan besinlerin yanı sıra stresti arttıran yiyecekler de vardır. Karbonhidrat içeren besinler en başta gelir.

Bir Yorum Yazın