• Sağlıklı Beslenme
  • 26 Nisan, 2021

Yaz Öncesinde Kilo Vermeniz İçin Tüyolar!

  • 0
  • 6500
  • 0
  • 0

Yaz Mevsimi Diyet Yapmak İçin En Uygun Mevsimlerden

Aslında diyet yapmanın ne bir zamanı, ne bir saati, ne bir mevsimi vardır. Çünkü vücudumuz, her mevsim adapte olmak için farklı reaksiyonlar ve farklı mekanizmalar geliştirmektedir. Dolayısıyla yaz ayları da diyet için en uygun mevsimlerden biri. Çünkü en başta fiziksel aktivitemiz çok yüksek rakamlarda oluyor. Çok hareketli oluyoruz. Güneş ışığının da etkisiyle, bol miktarda D vitamini alıyoruz. Bu da demek oluyor ki, yaz aylarında kendimizi daha mutlu, daha huzurlu ve daha az stresli hissediyoruz. Çünkü hepimizin bildiği gibi D vitamini vücutta bu şekilde bir işlev gerçekleştiriyor. D vitamini aynı zamanda yeme bozukluklarını da bastırıyor. Bu yüzden tüm bu sebeplerden dolayı, kilo vermemiz de dolaylı olarak destekleniyor. Kaldı ki zaten çok yağlı, çok tuzlu ve aşırı sıcak besinleri de tüketemiyoruz artan sıcak havalardan dolayı. Daha soğuk ve fresh besinler tüketmeyi tercih ediyoruz. Tüm bunlar da birleştiğinde bizim için uygun şartlar sağlanmış oluyor. Her şey lehimize işlerken, yaz için diyet listesi hazırlamaya koyuluyoruz. Ve yaza fit girmek için yapılacak üç günlük diyet listesi.

Birinci Gün Diyet Listesi

Yazın diyet yapmanın aslında çok da zor olmadığından bahsettik. Eğer, yaz için zayıflama planımız varsa, sırasıyla yapılacaklar listesine göz atalım. Sabah kahvaltıları hep aynı olacak şekilde bir diyet listesi hazırlayalım. Sabah kahvaltısında bir tane haşlanmış yumurta, maydanoz, dere otu, salatalık gibi yeşillikler tüketilmeli. Yeşilliklerin üzerine limon sıkılabilir. Bu yeşillikler ödem atmanıza yardımcı olacaktır. Bir dilim de tam tahıllı ekmek tüketimi gerçekleştirebilirsiniz kahvaltı öğününde. Ardından atıştırma öğünü gelecek. Atıştırma olarak iki kayısı ve iki tane bütün ceviz tüketilmelidir. Ve yanında bir fincan metabolizma çayı tüketebilirsiniz. Eğer metabolizma çayınız yoksa herhangi bir çay da tüketebilirsiniz.

Birinci günün öğle yemeğinde ton balıklı salatanız olacak. Yaklaşık 120 gram kadar light olan ton balığı kullanabilirsiniz. Bu üç günlük süreçte, yağdan uzak durmaya çalışalım. Yanında ise bir dilim tam tahıllı ekmeğinizi tüketebilirsiniz. Öğle ile akşam yemeği arasında kalan atıştırmalıkta ise, yaklaşık üç yemek kaşığı yoğurt ve yanında da bir tane kivi tüketebilirsiniz. Bu liste biraz protein ağırlıklı bir liste olacak. Dolayısıyla şekerli olan gıdalardan biraz uzak kalmanız gerekecek. Ve karbonhidratı da biraz daha az tüketmiş olacaksınız. Çünkü, yaz öncesi kilo kaybı ancak bu şekilde sağlanabilir. Akşam öğününde ise, 120 gram et ve yeşillik tüketebilirsiniz.

İkinci Gün Diyet Listesi

İkinci günde kahvaltınız yine aynı olacak. Bir haşlanmış yumurta, yeşillikler ve bir dilim tam tahıllı ekmek ve metabolizma çayı. Ve öğle yemeğine geldiğimizde, 120 gram kadar az yağlı bir et ve yeşillik ile öğle yemeğinizi tamamlayabilirsiniz. Ayrıca gün içerisinde istediğiniz kadar salatalık tüketebilirsiniz. Yeşillikler ödem atmaya yardımcı oldukları için diyet listesinde sıklıkla kullanılan besinler arasında yer alırlar. Ardından probiyotik bir yoğurt ya da herhangi bir yoğurt tercihinde bulunup ara öğünü tamamlayabilirsiniz. Ve bununla birlikte bir kivi tüketmeniz de gerekecek. İsterseniz, bu ürünlerin yanına detoks çayı da ilave edebilirsiniz. Detoks çayı da ödem atmanıza yardımcı olacaktır. Olabildiğince listeye uymaya çalışalım ki vermek istediğimiz kilolardan bir an önce kurtulalım.

Akşam öğününe geldiğiniz zaman, peynirli bir salata tüketeceksiniz. Yaklaşık 100 gram kadar peynir kullanabilirsiniz salatanızda. Çok yağlı peynir kullanmamanız gerekecek, tercih ederseniz lor peyniri kullanabilirsiniz. Ve bir dilim tam tahıllı ekmeğiniz akşam yemeğinizde de olsun. Böylelikle ikinci gün de tamamlanmış olacak. Geriye kalan bir günü de atlatırsak, yaz öncesi diyet listesi tamamlanmış ve amacına ulaşmış olacak.

Üçüncü Gün Diyet Listesi

Üçüncü günde de kahvaltı ve atıştırmalar yine aynı olacak şekilde bir tüketim gerçekleştireceksiniz. Üçüncü günün öğleninde, altı yemek kaşığı kinoa salatası olacak şekilde öğle yemeğinizi tamamlayabilirsiniz. Yanında da iki yemek kaşığı yoğurt tüketebilirsiniz. Akşam öğününde 120 gram kadar hindi veya tavuk eti tüketebilirsiniz. Yanında yeşillik tüketmeye özen gösterirseniz, kilo vermeniz daha da kolaylaşacaktır. Ve günü bu şekilde kapatmış, yeterince sağlıklı beslenmiş olacaksınız. Sanırım artık yaza girmeye hazırsınız. Vücudunuzu sakinleştirdiniz, sağlıklı besinlerle beslediniz ve yapmanız gereken yaz döneminde de yediklerinize dikkat etmek. Sağlıklı besinlerle dengeli ve düzenli beslenmek.

Bir Yorum Yazın