• Life Style
  • 14 Aralık, 2022

Yılbaşı Kutlamak İçin Gidebileceğiniz 7 Özel Şehir

  • 0
  • 1482
  • 0
  • 0

Yeni bir yılı karşılamamıza sayılı günler kaldı. Her gelen yılın ne getirip götüreceği bilinmez ama biz iyi geçmesini, sağlık, para, mutluluk, güzellik getirmesini istiyoruz hem kendimize hem sevdiklerimize hem de tüm insanlığa. Yılbaşı mesajları yazarken de en çok bu dilekleri dillendiriyoruz. Para kısmı için de geleneği bozmuyor, yılbaşı biletleri alarak şansımızı deniyoruz. Ama biraz da farklı bir şeyler yapalım istiyoruz yeni yılı karşılarken. Farklı ve unutulmaz…Biraz başka yerlere gidelim, başka insanlar, farklı kültürlerle tanışalım, yeni yerler keşfedelim. Elbette keşfedilmiş her yer ama bizim için henüz değil. O halde ne duruyoruz, daha ne kadar erteleyeceğiz? Hep biryerlere gitmek isteyip de ertelediğiniz yılbaşı bu yılbaşı işte… İşte size yılbaşı kutlamanızı unutulmaz kılacağınız, gezerken, dans ederken, eğlenirken farklı kültürlerle de tanışabileceğiniz özel şehirler…

Noel Merkezi Madrid

İspanya denilince pek çoğumuzun aklına ilk gelen boğa güreşleri olsa gerek. Oysa diğer şehirleri gibi başkent Madrid de başka özellikleriyle her yıl turistlerin uğrak yerlerinden biri oluyor. Yılbaşını karşılamak için Madrid’i tercih edecekseniz İspanya’nın en büyük meydanlarından olan, her milletten insana rastlayabileceğiniz Noel’in merkezi Plaza de Mayor da olacaksınız demektir. Eskiden boğa güreşleri de yapılan alanda başta tapas barları, şık restoranları, kafeleri olmak üzere hem yemek hem eğlence mekanları mevcut. Geleneksel yılbaşı kutlamasına da tanıklık edeceğiniz meydanda gökyüzünde rengarenk görüntüler yaratan havai fişek gösterilerini de izleyebilirsiniz. Noel için kurulan pazarını da gezebilir, yılbaşı indirimleri fırsatından yararlanarak alışveriş de yapabilirsiniz.

Yılbaşı kutlamaları, MadridYılbaşında Bir Orta Çağ Masalı Prag

Prag, oraya hiç gitmeyenler için bile romantik, masal şehirlerden birisidir. Çek Cumhuriyeti’nin bu ünlü şehri, orta çağda dolaşıyormuş hissi veren dar sokakları, binaları, köprüleri, meydanda kurulan Noel tezgâhları ile yeni bir yılı karşılarken canlılığıyla, hareketli haliyle ilgi çeker. Bu masal şehirde özellikle Noel tatilinde sokaklarda leğenlerde satılan sazanları görürseniz sakın şaşırmayın. Patates salatasıyla birlikte Çeklerin geleneksel Noel yemeği olur kendileri... Tarihi ve romantik şehir yılbaşı süslemeleri, ışıklı caddeleri, muhteşem yılbaşı ağaçları, sokak müzisyenleri ile yılbaşına renk katarken, şehrin yılbaşı otelleri ise yerel tatları, sıcak şarabı, eğlence kültürü ile yılbaşında gidilecek mekanlar arasında ilk sıralarda yer alır.

Yılbaşına Yeryüzü Cenneti Laponya’da Merhaba Deyin

Meraklısı için gidilmesi zor da olsa yeryüzü cennetlerini keşfetmek oldukça keyifli bir yolculuktur. Finlandiya’da bin göller olarak anılan, kaynaklara göre bine yakın gölün yer aldığı göller bölgesinde dağların üzerinde kurulan Laponya yılbaşını doğayla baş başa bir ortamda kutlamak isteyenler için harika bir seçenek. Kutuplara yakın olması nedeniyle iklim biraz sert olsa da yaşanacak deneyim için değer diye düşünüyoruz. Kışın masal şehrini andıran bölge, Kuzey ışıkları, Kuzey Yıldızı başta olmak üzere sunduğu kar manzaraları, doğal yaşamı, gece yarısı güneşi gibi doğa olayları, bir masaldan fırlamışa benzeyen ren geyikleri, Noel baba efsaneleri ile yeni bir yılı karşılamak için ideal yerlerden biri.

Yılbaşında Kayak Lüksünü Yaşamak İsteyenlerin Tercihi Aspen

Kış mevsiminin nimetlerinden de yararlanarak bir yılbaşı kutlaması yapmak isteyenler için Aspen mükemmel bir seçim olacaktır. Ünlü kayak merkezine sahip bölge, milli parkları, ormanları, ünlü kayak merkezleri ile Colorado’nun seçkin yerlerinden biri. En pahalı yerlerden biri olması nedeniyle ünlülerin, zenginlerin daha çok tercih ettiği Aspen, doğa yürüyüşü, çağda sanat yapıtlarının yer aldığı müzesi, operası yanında bar, gece kulüpleri ile eğlence isteyenlere de alternatifler sunuyor.

Yılbaşı kutlamalarıYılbaşında Baharı Yaşamak İsteyenlere Buenos Aires

Dar sokaklarında birdenbire karşınıza tango yapan bir çift çıkarsa sakın şaşırmayın. Buenos Aires’tesiniz, Arjantin’in başkentinde, tangonun doğduğu şehirde…Ocak ayında olduğunuza bakmayın, burada mevsim yaz. Mevsimin en sıcak günleri yaşanıyor şehirde. Tango yapan çiftleri, göz alıcı mimarisi, Latin ezgileri yanında tomurcuklanan bahar çiçekleri de eşlik edecek bu gezinizde size. Gitmişken Arjantin mutfağının o leziz yemekleriyle tanışmayı da unutmayın. Farklı kültürlerin buluştuğu şehirde restoran menülerinde yer alan yemek lezzetleri de bu zenginliği yansıtıyor. Yerli halk, İtalyan, İspanyol, İngiliz ve diğer topluluklar şehirdeki yemek kültürünü etkilemiş. Sığır eti ulusal yemekleri… Et kültürüne dayalı ızgara biftek, dana rosto, sebzelerle karışık yapılan yemeklerini ve diğer ülke tatlarını denemeden dönmeyin deriz.

Şıklık İçinde Bir Yılbaşı İçin Milano

Yılbaşını karşılamak için sanatın ve modanın merkezi Milona’yı tercih edenlerdenseniz rengarenk sokakları, göz alıcı mimarisi, ışıltılı alışveriş merkezleri, müzeleri, sanat merkezleri, şık kadın ve erkekleri, Noel pazarları, rengarenk görünümüyle etkileyecek sizi. Gidildiğinde alışveriş yapılmak isteniyorsa mutlaka uğranılması gereken yerlerin başında Milano’nun simgesi durumda olan ve ünlü giyim markalarının yer aldığı dünyanın en eski alışveriş merkezlerinden Galleria Vittorio Emanuele geliyor. Gittiğinizde kubbesinin altında yer alan yılbaşı süslemeleri ve muhteşem Swarovski ağacı dikkatinizi çekecektir. Şehrin merkezinde yer alan bu tarihi alışveriş merkezinin çevresinde de gezilip görülecek pek çok tarihi bina var. Yine ünlü markaların yer aldığı butikler de ilginizi çekebilir. Restoran ve kafelerini ziyaret ederek birbirinden lezzetli yemeklerini de tatmakta yarar var. Özellikle risotto, makarna, pizza ve tiramisu önerilenler arasında. Yılbaşı gecesi şıklıkta herkesten geri kalmamak için yılbaşı makyajı ve en şık giysinizle karşılayın yeni yılı.

Yılbaşında Balkan Lezzetleri ve Balkan Eğlencesi İçin Rota Sofya

Balkan kültüründen dolayı kendimizi topraklarında çok da yabancı hissetmeyeceğimiz bir yılbaşı rotası da Sofya. Şehir merkezinde yer alan tarihi yapıları, katedraller, kiliseler görülmeye değer mimari eserler arasında yer alıyor. Alışveriş ve gece hayatının da olduğu şehirde Balkan eğlence gecesinde yeni yılı karşılarken, kutlama yaparken Bulgar mutfağının bize çok da yabancı olmayan lezzetlerini de tadabilirsin. Balkan, Slav ve Osmanlı mutfağından izler taşıyan yemekleri arasında bize hiç de yabancı gelmeyecek isimler de var: Kebap, kavarma, sarmi, taratar, shopska, erik brendisi, rakıya bunlardan bazıları. Şehirde, geleneksel Bulgar mutfağının yanısıra yılbaşı mezeleri, farklı ülkelerin yemeklerini de tatmak mümkün.

Son olarak; uzun süren pandemi nedeniyle kutlamalara, bir arada olmaya hasret kaldık. Biz yine de merak ettik, yılbaşı yasağı var mı diye araştırdık ve böyle bir yasağa rastlamadık. Umarız yeni yıl güzellikleriyle gelir ve tüm dünya insanları için iyi bir yıl olur.

Bir Yorum Yazın